Hatékony és szép: belső falszigetelés újrahasznosított anyagokból

Vannak helyek, ahol nem túl egyszerű kivitelezni a külső hőszigetelést, például egy társasház vagy egy műemléki jellegű épület esetén. Ilyenkor jöhetnek jól a belső falszigetelésre vonatkozó tippek, legalább a nyílászárók körüli falakon. 

Világszerte egyre több cég gondolkodik belső falszigetelő elemeken, akár a hővesztés, akár a zajterhelés elleni védelem a cél. Nézzünk pár jópofa és hasznos ötletet, ráadásul újrahasznosított alapanyagokból! 

A képen látható méhsejt alakú falipanelek hulladékfából készülnek. Tervezőjük, a svéd Form Us With Love csapata évek óta azon fáradozik, hogy hulladékanyagoknak találjanak ki hasznosítási lehetőséget.

A farost és cement keveréke nem újdonság, träulit néven 1946-ban kísérletezték ki. Elsősorban hangszigeteléshez használják, de hőszigetelő panelnek is megfelel. Magas pH-értékének köszönhetően nem támadja meg a penészgomba, ellenáll a nedvesedésnek, kiegyensúlyozza a szoba klímáját. Mindemellett tűzhatlan anyag, és nem bocsát ki káros illékony vegyületeket (VOC) a szoba levegőjébe.

Az amerikai Kirei cég műanyag hulladékot újrahasznosítva készíti akusztikus fali paneljeit. 

A Papertile fantázianevű falburkoló lapok 100 százalékban újrahasznosított papírból készülnek, amelyet a helyi vállalkozóktól, iskoláktól szereznek be.

A lapok olyan szilárdak, mint az OSB-lemez, ugyanakkor könnyűek, mint a parafa, és bármilyen mintával vagy színnel meg lehet nyomni őket. Egyedi méretben és vastagságban is készülhetnek. 

Az osztrák Organoids stúdió az alpesi legelőkről begyűjtött szénából és vadvirágokból préseli az alapanyagát 0,1-3 mm vastagságban. Ezt lapfüggönyként, falra kasírozva, tapétaként vagy lamináltan is lehet használni a beltérben.

A számtalan környezetvédelmi díjat elnyert burkolólapok nyersanyagát ökologikus ragasztóanyag köti meg. Ezt azután vastagságtól függően lehet felhasználni, például bármit beburkolni a tekercsben is előállított anyaggal.

A gyártás során nem terhelik a környezetet szén-dioxid kibocsátásával. A legjobb, hogy nemcsak a természetes szín és tapintás marad meg, hanem a kezeletlen alapanyag hosszú ideig illatozik.

(Forrás)

Oszd meg te is