Meg fogsz lepődni, miből készült ez az ökofalu!

Amikor hagyományos építőanyagokból tervezünk új életteret magunknak, az gyakran jár környezetrombolással. Itt jön képbe a dán MAST építészstúdió Land on Water, azaz Föld a vízen koncepciója, amely sokkal rugalmasabb és fenntarthatóbb, mint a hagyományos anyagok. 

Persze a vízfelületekre úgy érdemes „építkezni”, hogy ne tegyünk kárt a különleges környezetben. Erre ideális az úszó lakás, amelyet a gyártási helyéről oda lehet vontatni, ahol engedélyt kapunk a kikötésére. 

Ezzel nemcsak magunknak teremtünk életteret, hanem számos vízben élő állat- és növényfajnak. Ha igazán jól végezzük a dolgunkat, akkor többet adunk a természetnek, mint amennyi helyet elveszünk tőle.

A MAST az úszó épületek alapját moduláris, azaz tetszés szerinti számban csatlakoztatható konténerekből alakítja ki, és mint a gabion-kőfalakat, a dobozokat a víznél könnyebb anyagokkal tölti ki. 

A konténerek újrahasznosított és megerősített műanyagból készülnek, és lapra szerelt állapotban a világ bármely tájára könnyen elszállíthatók. A dobozokat helyben gyűjtött lebegő anyagokkal, műanyag-hulladékkal lehet feltölteni, így például PET-palackkal.

Az újfajta moduláris szerkezetből bármit lehet építeni, így például kisebb lakóházak alapjaként, táborhelyként, természetes úszómedence falaként, úszó kertként is szolgálhat. Az egymás mellett lebegő építmények úszó lakóparkokként összekapcsolhatók. 

A koncepciónak nem is célja nagy létesítmények kialakítása, de ezzel is a környezetkímélő életmódot ösztönzik, elkerülve a korábbi „úszó város” tervek tévedéseit. A MAST jelenleg a prototípus megépítésén dolgozik, amelyet a 2023-ban Koppenhágában megrendezésre kerülő UIA építész világkongresszuson mutatnának be. 

(Forrás)

Oszd meg te is