Sosem találná ki, melyik a világ legzöldebb állama

Március 6-án tartjuk a Nemzetközi Energiatakarékossági világnapját. De vajon hogyan lehet rávenni az embereket, hogy legalább egy kicsit környezettudatosabban éljék mindennapjaikat? A példamutatás élen egy olyan állam áll, amely sokat tehet azért, hogy az üzenet messzire eljusson, és mások is kövessék őket az energiatakarékosságban.

A Vatikán könnyedén elnyerhetné a világ legzöldebb állama címet. Noha a Szentszék illetékesei is elismerik, hogy kis állam lévén nem nagy erőfeszítés a rekord elérése, mégis szimbolikus jelentőségű a városállam energetikai kizöldülése. 

Első lépésként 2008-ban napelemeket telepítettek a VI. Pál Audiencia Terem teljes tetőzetére, a sík kollektorok így nem zavarták meg a városállam építészeti összképét. A közel 2400 modul több mint 221 KW teljesítménnyel képes üzemelni.

A VI. Pál terem tetejére telepített erőmű az első két évében becslések szerint 90 tonna kőolajat takarított meg a városállamnak a megújuló energiahasználattal. Ezzel évente 225.000 kg széndioxid levegőbe jutását akadályozták meg. 

Solar panels are seen on the roof of the Paul VI Hall, at the Vatican, Wednesday Nov. 26, 2008. The panels became functional on Wednesday, illuminating and heating Pope Benedict XVI’s weekly general audience, held inside the Paul VI hall. (AP Photo/Alessandra Tarantino)

További 660 millió dolláros beruházással, még több napelem telepítésével és kapacitásnöveléssel ma már közel 100 megawatt energia termelődik a Vatikánban, amely 40.000 háztartás energiaszükségletének kielégítésére elegendő. Ez lényegesen több a városállam igényeinél: a megtermelt napenergia még olyan nagy fogyasztású intézményeket, mint a Vatikáni Rádió adótornyát is bőven el tudja látni.

Még XVI. Benedek pápa kezdeményezte, hogy a pápamobilt váltsák hibrid üzemetetésűre. Végül a Renault cég fejlesztett Vatikán számára megfelelő elrendezésű, biztonságú és teljes mértékben elektromos meghajtású autókat. Ferenc pápa folytatta a fejlesztések sorát: zöld energiát kapott a pápai és személyzeti étkező is, ahol a napelemek által generált hőt használják az üzemeltetéshez, melegítéshez, illetve a hűtéshez is a napból nyernek energiát. Ezután a pápa nyári rezidenciája került sorra, ahol az istállókban termelt metánt alakítják át hasznos energiává.

Vatikán teljes kizöldülése ugyan kis lépésnek tűnik, de sok szempontból szimbolikus. Felelősséggel tartozunk Földünk állapotárért, de egyelőre alacsony azok aránya, akik aktívan tesznek is valamit, és változtatnak a szokásaikon. 

A városállam ösztönző példával szolgálhat: ha a Vatikán példáját egyre több egyházi épület követné, ahol a hívek jó példát láthatnának, az a létező leghatásosabb környezetvédelmi kampány lehetne, egy olyan erő, amely talán egyének millióit ösztönözhetné pozitív változásra.

(Forrás: epiteszforum.hu)

Oszd meg te is