Mekkora az otthonod ökológiai lábnyoma?

A három kismalac szalmából, fából vagy kőből építette az otthonát a mesében. De mi a teendő, ha mi nem a farkastól tartunk, hanem a klímaváltozástól? Milyen alapanyagokat válasszunk, ha most építjük vagy újítjuk fel otthonunkat, és szeretnénk ezzel a lehető legkevesebb terhet róni a környezetünkre? 

Ma már szinte naponta érkeznek aggasztó hírek a klímaváltozásról és hatásairól. Ezért sokan igyekszünk végiggondolni, mit tehetünk a magunk részéről az élet különféle területén az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért. Minden bizonnyal számít valamennyit az összes apró dolog a textil bevásárlószatyrok használatától kezdve a műanyag szívószálak elhagyásáig.  

Értelemszerűen a fajsúlyosabb dolgok esetében érhetünk el jelentősebb eredményeket. Az építkezés és az otthonfelújítás tipikusan ilyen terület, hiszen nagyobb beruházással és sok alapanyag felhasználásával jár, miközben évtizedekre kihat az életünkre. Ezért egyáltalán nem mindegy, milyen összetevőket választunk. Szerencsére a lehetőségek tárháza bőséges. 

100%-ig természetes 

Természetesen azzal terhelnénk a legkevésbé a környezetünket, ha olyan alapanyagokból építkeznénk, amelyek a természetben is előfordulnak. A speciális feltételek azonban elriaszthatnak egyeseket, és az is elképzelhető, hogy hozzáértő tervezőt és kivitelezőt is nehezebben, illetve hosszabb határidővel találunk. 

További nehezítő tényező, hogy például a vályogházak energiahatékonyságával kapcsolatban még a szakértők véleménye is megoszlik. Egy szakértői jelentés szerint több százezer olyan vályogház van jelenleg az országunkban, amelyet „nem javasolt felújítani, mert az értékük (gyakran az elhelyezkedésükből is adódóan) olyan alacsony, hogy a felújítás piaci értéken nem térül meg”. 

Más szakértők szerint ugyanakkor a vályogból készült házak jó alapjai lehetnek egy környezetbarát, egészséges és modern lakóépületnek a nagy hőtároló-tömeggel bíró szerkezetük miatt. Ehhez azonban megfelelő felújításra van szükség, ám ez azért is nehézkesebb, mert ezek a házak nem kompatibilisek sok új típusú, szintetikus anyaggal. 

Szintetikus, de szimpatikus 

Előre gyártott alapanyagoknál már széles a skála. Egy árucikk annál kevésbé terheli a környezetet, minél kevesebb energiát emészt fel az előállítása, a szállítása és a felhasználása. Azt is célszerű ilyenkor figyelembe venni, hogy ezek közül valamelyik folyamat jár-e valamilyen károsanyag-kibocsátással, illetve igénybe vesznek-e hozzá vegyi anyagokat. Érdemes tehát a helyben vagy az építkezésünkhöz közel eső helyen gyártott anyagokat keresni, de lehetőség szerint tájékozódjunk a készítéshez és felhasználáshoz szükséges energia mennyiségéről is. 

Eco living room with sofa, table, chalkboard and brick wall

Szintén fontos szempont lehet, hogy amikor majd eljön egyszer az ideje, milyen feltételek mellett és mekkora energiafelhasználással lehet majd elbontani és hulladékként elhelyezni, esetleg újrahasznosítani az alapanyagokat. 

A „zöld” MAPEI termékekkel biztosra mehet!

Ha Mapei termékeket választasz a felújításodhoz, építkezésedhez, biztos lehetsz abban, hogy egy környezettudatos cég termékei kerülnek be az otthonodba. A cég elkötelezte magát a kisebb energiafelhasználással járó technológiák alkalmazása mellett, figyelnek az energiafelhasználás fokozatos csökkentésére, a veszélyes alapanyagok optimális alkalmazására és a hulladékok kezelésére is. 

 (A lakaskultura.hu cikke nyomán.)      

Oszd meg te is