Meglepő városi rendelet az élhető jövőért: nálunk is ez lesz?

A „városi hősziget” az a jelenség, amikor a városokban a túlzott beépítés és a sok burkolt felület miatt a környezet több hőt nyel el nappal, amit aztán éjszaka sugároz ki. Emiatt az ilyen részeken a napi középhőmérséklet sokkal magasabb, mint a zöldövezetekben. Egy külföldi nagyvárosban meglepő rendeletekkel kívánják ezt szabályozni. Vajon ez lesz a jövő mindenhol?

Nyugat-Sydney-ben igen magas nyári hőmérsékleteket mérnek, előfordul 50 Celsius-fokos hőség is. Nem lehet tovább halogatni az intézkedéseket annak érdekében, hogy mérsékeljék a városi hőszigetek hatását.

Sydney betiltja a sötét színű háztetőket és kötelező lesz fát ültetni a kertbe

Az ausztrál nagyváros Wilton nevű negyedében új építési szabályzatot vezetnek be: tilos lesz a házakra sötét színű tetőt tenni, valamint a telkeken nagyobb kertet kell hagyni a házak körül. Wilton azért lehet jó terep a kísérletre, mert 2030-ig nagyjából kilencezer új otthon építésére és 400 ezer lakosra számítanak a hatóságok.

A kormányzat tervei szerint, ha a szokásos sötét palaszürke tetők helyett világos színű tető van a házon, az nagyobb mértékben veri vissza a napsugarakat, ezzel passzív módon is hűvösebb lesz a ház, kevesebb villamos energia szükséges a klimatizálásához. A hővisszaverő festékkel kezelt tető felszíni hőmérséklete akár 40 Celsius-fokkal is alacsonyabb lehet. A fehér tetőkkel 23 százalékkal csökkenteni lehet a városi hősziget jelenség erősségét.

Előírás lesz az is, hogy a 15×18 méteres telkeken akkora helyet kell hagyni a házak előtt és mögött, hogy ott egy, kifejletten legalább 8 méteres fa elférjen. Ezekkel az intézkedésekkel a városi hősziget jelenséget kívánják csökkenteni.

A hivatalos bejelentésre azt követően került sor, hogy napvilágot látott a legújabb IPCC-klímajelentés, amely azt állapította meg, hogy a globális átlaghoz képest Ausztrália gyorsabban melegszik, az iparosodás kezdete óta 1,4 Celsius-fokkal lett melegebb az átlaghőmérséklete, ami már csak egy tizeddel marad el a párizsi klímaegyezmény által kritikus határértéknek minősített 1,5 Celsius-foktól. 

(A 365.reblog.hu cikke nyomán.)

Oszd meg te is