Légtisztító cement – egyre több városban készül járda belőle

A Dán Műszaki Egyetem kutatói kísérletezték ki azt a cementtípust, ami már több európai nagyvárosban is bizonyított. A fotokatalitikus cement különleges tulajdonsága, hogy tisztítja a levegőt, és éppen ezért ideális utcaburkolat készíthető belőle.

Hogyan tisztítja a levegőt a fotokatalitikus cement?

A fotokatalitikus cement kémiai reakcióba lép a napfénnyel, és elnyeli a mérgező nitrogén oxidjait, de a levegőben keringő többi szerves vegyületet is. Ezáltal a környezetszennyező anyagok a kövezethez tapadnak, és lemosással egyszerűen eltávolíthatók. A lemosás akár eső formájában is történhet.

A Light2CAT konszern célja, hogy olyan anyagokat fejlesszen ki, amelyek a betonba bedolgozva, pusztán a fény hatására reakcióba lépjenek a levegőben található toxikus anyagokkal, és lekössék azokat. A fotokatalizátorok felgyorsítják azokat a természetes bomlási folyamatokat, amelyeket az erős napfény, illetve az ultraibolya-sugárzás indít be. A fotokatalitikus cement lebontja az olyan levegőben található szennyeződéseket, mint a korom, a penész, bizonyos baktériumok, vegyszerek, és ezáltal  javítja a levegő minőségét.

Már vannak levegőtisztító utcák

Spanyolországban először Valenciában, egy forgalmas utcában készítettek először utcaburkolatot fotokatalitikus cementből. Az új kövezet megkötötte a nitrogén-monoxid 72%-át, és 30%-kal sikerült leszorítani a levegő nitrogén-dioxid-tartalmát. De nemcsak Valenciában, hanem az Ibériai-félszigetország más városaiban is sikerrel kipróbálták ezt az új kövezetet. Természetesen a találmány hazájában, Dániában is tesztelték. Koppenhága, majd Brøndby is csatlakozott, és több franciaországi település is.

A levegőben lévő veszélyes anyagok szintjének csökkentésére irányuló erőfeszítések újabb és újabb kihívásokkal kell szembenézzenek. A fenntartható technológiák közül eddig talán a fotokatalitikus cement volt a legsikeresebb. A technológia bizonyítottan csökkenti a veszélyes légszennyező anyagok mennyiségét akár 80%-ig. Egyúttal öntisztító tulajdonságokat is biztosít a beépített szerkezetek számára.

A titán-oxid alapú fotokatalitikus építőanyagok ultraibolya fény hatására aktiválódnak, így a mai napig az ilyen környezeti előnyök csak olyan országokra korlátozódnak, ahol erős a napsugárzás. A projekt célja a fotokatalitikus betonok egész Európára való kiterjesztése olyan anyagok kifejlesztésével, amelyek látható fényben is aktiválhatók.

További cél a gyártási költségek csökkentése, ami megkönnyíti a technológia felvételét a meglévő piacokon. A fotokatalitikus cement a legnagyobb hatékonysággal a közlekedési infrastruktúrában használható, itt lehet elérni a leglátványosabb eredményeket.

Oszd meg te is