Hőszigetelés algából?

Algás, penészes, ronda fal: amikor az alga szóba kerül a falak kapcsán, általában a negatív hatása ugrik be elsőre. Pedig az alga fantasztikus hőszigetelés is lehet! Honnan származik ez az ötlet?

Nem hívatlan vendég: Dániában az alga hőszigetelésként kerül a falra

Dániában, egy Laesö nevű szigeten kevés volt a fa, a tenger viszont bőségesen ontotta az algát. A sziget kis közössége kényszermegoldásként az algát használta szigetelőanyagként. Az algát összegyűjtötték, megszárították, majd a tető lefedésére használták, illetve a külső falakra került. A technikára pár évvel ezelőtt egy társaság figyelt fel, amelyik fantáziát látott benne. Hiszen a bioépítészet számára valóságos kincsesbánya a hagyományos építészet!

A szárított alga tökéletes hőszigetelésként funkcionál a panelek és a külső levegő között. Az alga nagyon jó szigetelő, tűzálló, nem mérgező és átlag élettartama több, mint 150 év. Nagyon egyszerű az előkészítése: csak össze kell gyűjteni az algát, amit a tenger bőségesen dob a partra, és meg kell szárítani.

Lehet, hogy az alga megmenti a világot?

Az algák édes és sós vizekben egyaránt tömegesen fordulnak elő. Régóta ismert, hogy táplálék- és üzemanyagforrásként egyaránt felhasználhatóak. Kiváló kozmetikumok és gyógyászati készítmények alapanyagai is lehetnek. Mint kiderült, akár az építőipar is hasznosíthatja őket, és nem csak hőszigetelésként!

Francia biotechnológusok különleges bioaszfaltot hoztak létre algából. A kutatók az algákat nagy nyomásnak tették ki. A vízben található algák ekkor természetesen elpusztultak, és egy sűrű, fekete színű, kásás állagú folyadék jött belőlük létre. A bioaszfalt a levegőn gyorsan szilárdul, sőt víztaszító tulajdonságokkal is rendelkezik – vagyis kiváló lenne autópályák burkolatának elkészítésére. Ugyan a mesterséges és a bioaszfalt más-más vegyi összetétellel rendelkezik, tulajdonságaik hasonlóak.

Úgy tűnik, az alga egyre szélesebb körben válik felhasználhatóvá a jövőben. Mivel ma még kimeríthető forrásnak számít, előtérbe került az ipari előállítása. Felhasználása hőszigetelésként vagy aszfaltként bármikor zöld utat kaphat.

Hiszünk az építési munkák „fenntarthatóságában”: a Mapei minden tevékenységének során figyel a környezet és az egészség védelmére. Ma már a lakásfelújításhoz, építkezéshez szükséges segédanyag választásnál is módja van eldönteni, tesz-e a környezet javára, az egészsége megőrzése érdekében. Ingyenesen letölthető e-bookunkból megtudhatja, hogyan teremthet tartósan egészséges otthont, és fenntartható jövőt unokáinak! Töltse le itt>>

Oszd meg te is