Így fog a számlákon spórolni, környezettudatos módon

Bemutatunk 2 módszert, amellyel hosszú távon rengeteg pénzt takaríthat meg a havi kiadások összegéből, miközben még a korszerű, környezettudatos kívánalmaknak is megfelelhet. Ráadásul a penészesedés problémája is megoldódik!

Piggy bank on calculator concept for saving, accounting, banking and business account

Kép forrása

Hőszigetelés

A legjobb eredményt a fűtési energia megtakarítása terén az egész ház (illetve lakás) megfelelő hőszigetelésével érhetjük el. A leghatékonyabb megoldás a teljes ház hőszigetelése. Egy fenntartható, energiahatékony ház homlokzati hőszigetelése 12-15 cm-nél kezdődik. 

Ha a korszerű hőszigetelésről többet szeretne megtudni, kattintson >>> ide.

Construction worker standing on scaffold thermally insulating house facade with glass wool.

Kép forrása

Lehetséges megoldás a belső oldali homlokzati hőszigetelés is. Jelentős fűtési energia-megtakarítás a tűzfalak és légudvarok utólagos hőszigetelésével érhető el. Ebben az esetben azt kell mérlegelni, hogy hány cm-t tudunk „elvesztegetni” a hőszigetelés számára. Az ajánlott vastagság 10-12 cm. 

Nagyon fontos párazáró fólia elhelyezése, ami nem engedi, hogy a pára a szerkezetbe jusson. Ennek hiányában a lakásból a falakon át távozó pára a hőszigetelésben éri el az ún. harmatpontot, amikor kicsapódik, és átnedvesíti a hőszigetelést. Belső hőszigetelésnél a kalcium-szilikát anyagú hőszigetelő tábla ajánlható. 

Beépítetlen tetőtér alatt fekvő lakás esetében érdemes 15-20 cm vastagságú kőzetgyapot szigetelést lefektetni a lakás felett. Lapos tető esetében sokkal nehezebb a kivitelezés, mert ilyenkor a vízszigetelésre is gondolni kell. 

Korszerű nyílászárók

Sok esetben penészesedés szokott jelentkezni, amikor a lakást nem hőszigetelik, viszont új, tökéletesen záró nyílászárókat helyeznek el. Az új nyílászárók teljes mértékben akadályozzák a pára távozását a lakásból, miközben a hőszigetelés hiányában a falak belső felülete hideg marad. A megnövekedett páratartalom a hideg falakon lecsapódik, a nedves felület pedig a penészgombák megjelenésének kedvez. 

Kép forrása

Mit lehet tenni? A legjobb megoldás a nyílászáró cserével egy időben szigetelni a házat. Ha erre nincsen lehetőség, akkor gyakrabban kell szellőztetni, de ezzel az új nyílászárókkal megspórolt energiát (vagy akár a többszörösét) kiszellőztetjük a szabadba. 

Megoldás jelent rés-szellőző beépítése a nyílászárókba. A rés-szellőző rendszerek légbevezető és légelvezető elemei a belső páratartalom folyamatos érzékelésével, zsaluk nyitásával és zárásával a lakás minden helyiségében, illetve teljes területén, automatikusan és külső segédenergia nélkül szabályozzák a beáramló friss levegő, valamint az elvezetésre kerülő szennyezett levegő mennyiségét, biztosítva ezzel a belső légtérben a mindenkori optimális légcserét és a páratartalmat, így elkerülhető a penészesedés.

Bizonyos esetekben a nyílászárók cseréje helyett érdemesebb a régiek felújításában gondolkodni. Egyrészt a cserével temérdek szemét keletkezik, másrészt a fenntarthatóság szempontjából alapvető fontosságú lenne, hogy minden meglévő erőforrást maximálisan hasznosítsunk.

A régi nyílászárók felületének kezelésénél a természetes lenolaj alapú festékek felhasználása a legkedvezőbb. A műanyag alapú festékek azért peregnek le, mert másképpen mozognak, mint a fa. Az ablakokon való alkalmazásuk ellenjavallt.

(A lakbermagazin.hu cikke nyomán.)

Oszd meg te is