Hihetetlen: két nap alatt kész a ház!

Milyen az a ház, ami két nap alatt elkészül? Hogyan lehet benne élni? Mennyibe kerül? Ha tényleg ez lesz a válasz a lakhatási kérdésekre, Önnek is látnia kell a részleteket. Íme, a nem is olyan távoli jövőnk. 

A tervek szerint 2020 június végén átadják Csehország első 3D-nyomtatással készülő lakóházát. A Prvoknak nevezett ház 48 óra alatt tető alá kerül, és abból a szempontból is különleges, hogy példát mutat a jövő innovatív lakásmegoldásaira is. 

Hogyan készül? 

A nyomtatást egy speciális robotkar végzi, másodpercenként 15 centimétert képes haladni. A stabil szerkezethez a betonhoz nano méretű polipropilén szálakat kevernek, valamint további szilárdító adalékokat. Ehhez a házépítéshez sokkal kevesebb munkás is kell, ami fontos szempont Kelet-Közép-Európában. 

A Prvok első példánya egy pontonon fog lebegni, de a házat a szárazföldön is fel lehet építeni, hosszú távú lakásmegoldást kínálva. A mintegy 43 négyzetméteres, organikus formájú házban három szoba lesz: háló, fürdő és egy nappali-konyha. A terveken látható, hogy hatalmas ablakok nyitják meg a látszóbeton falakat, és hajópadló erősíti a tengeri érzést. 

Gyorsabban, zöldebben és olcsóbban 

Az épület a hagyományos téglaházakhoz képest hetedannyi idő alatt elkészül, és nagyjából fele költséggel, mint egy passzív ház. Az építkezés során keletkező hulladék és károsanyag-kibocsátás is 20 százalékkal kevesebb lehet. Az épület részben önfenntartó: a zuhanyzó vizét belső keringetéssel újra fel lehet használni (tisztítás után), az épületre zöldtető kerül, illetve csapadékgyűjtőt alakítanak ki benne. 

Ha a tulajdonosok megunják a házat, a falakat alkotó anyagot újra fel lehet használni egy másik 3D-nyomtatás során, ami egészen egyedülálló az építőiparban, ahol kevéssé elterjedt a teljes életciklus szemlélet. 

Ennek az a jelentősége, hogy nemcsak az építőanyagok és kiegészítők gyártását és beépítését tervezték meg, hanem azt is, hogy az elhasználódás után ezek hogyan lesznek újrahasznosítva, hogy minimalizálják a környezetterhelést.

(A 365.reblog.hu cikke nyomán, képek is onnan.)

Oszd meg te is