Vajon ilyen lesz a jövő lakóháza?

Amerikában érdekes épület borzolja a kedélyeket, hiszen kinézetre nem a hagyományos, megszokott stílust követi, viszont a fenntartható építészet egy kiváló példánya. Te beköltöznél?

Amikor Tim McDonald, a philadelphiai Front Flats társasház tervezője rájött, hogy a tetőre tervezett napelem mennyisége nem lesz elég a 28 lakás ellátásához, eredeti ötletet talált ki. Az egész homlokzatot beburkolta kétoldalú napelemmel, amely belülről, a lakások irányából is töltődik. 

Így már annyi energiát termelnek a panelek, hogy 20%-ot vissza tudnak táplálni belőle a hálózatba. Ráadásul a napelemek egyúttal árnyékolják is a falakat, vagyis csökkentik a bejövő napsugárzás mennyiségét, és ezzel mérsékelik a lakások klimatizálási igényét. „A lakóknak függönyre sincs szükségük”, tette hozzá McDonald, a The Philadelphia Inquirer lapnak, amely egy tartóselem és a halálcsillag keresztezéséhez hasonlította a házat.

A tervező McDonald egyfajta provokációnak minősíti a lakóházat. A design azt sugallja, hogy ha meg akarjuk menteni a bolygónkat, meg kell kérdőjeleznünk a hagyományos „szépség” és „kényelem” fogalmakat. Az biztos, hogy könnyebb elviselni egy napelemekkel burkolt épület látványát, mint az árvizekét és erdőtüzekét.

Hogy szép-e az új ház? Az építész 13 éves fia szerint ronda az épület, ám egyetlen rápillantással felhívja a figyelmet a modern idők, a klímaváltozás okozta újfajta szükségletekre.

Az épület az Egyesült Államokban a fenntartható építészetben alkalmazott LEED-skálán a legmagasabb, platina minősítést szerezhet. Annyira energiatakarékos, hogy még lift sincsen benne, és a karbonlábnyom minimalizálása érdekében nincs rákötve a gázhálózatra sem. 

(Forrás)

Oszd meg te is