Vagyonokat spórol majd a számlákon ezzel az ősi technikával?

Télen a fűtési számlák, nyáron a légkondicionálás költsége apasztja a pénztárcánkat. De van egy olyan ősi technika, amely egyre több helyen bukkan fel újra, és igen takarékos megoldásnak bizonyul. Lássuk, mit tudtak őseink, amit mi már mintha elfelejtettünk volna!

Manapság egyre több üvegfelületet kapnak az épületek, hogy minél több fény áradjon be a helyiségekbe. Viszont még a többrétegű thermoüveg sem védi meg az épületet a túlmelegedéstől nyáron, illetve a gyors lehűléstől télen. A napsugárzás felmelegítő hatását a leghatékonyabban úgy lehet csökkenteni, ha még azelőtt megállítjuk ezeket a sugarakat, hogy elérnék az üvegfelületet.

Ezt már az őseink is tudták, ezért ültettek például fákat a házak elé. Ugyanis egy nagyobb fa akár 4,7 százalékkal csökkenti egy épület klimatizálási igényeit, a külső árnyékolással ez akár elérheti a 62 százalékot. Elődeink zsalugátere és rolója jól betöltötte ezt a funkciót, de ma még modernebb változatok is vannak. Sok helyen már számítógép vezérli a sötétítés mértékét, amely a pillanatnyi időjárásnak és a Nap járásának megfelelően változik. Nézzünk pár megvalósult példát!

Abu Dhabiban nyáron akár 48 Celsius-fok is lehet, muszáj védekezni a tűző napsütéstől. Az Al Bahr ikertornyokat 1049 darab hatszögletű panel fedi, amelyek virágként nyílnak ki az árnyékoláshoz, majd naplemente után összecsukódnak. Ennek eredménye, hogy sokkal hűvösebb van bent annál, mint amit csupán légkondicionálással el lehetne érni.

Szintén Abu Dhabiban található a Hyatt Capital Gate hotel. A különleges épületre felkúszó acélháló a napsugarak 30 százalékát megállítja.

Ausztráliában a Melbourne-i Önkormányzat épülete elnyerte a hatcsillagos, legmagasabb fokú energiatakarékossági minősítést. Ezen az épületen fa árnyékolók vannak.

A kinetikus árnyékolók egyik szép példája Ausztriában a Kiefer Technic cég bemutatóterme.

Az isztambuli Suryapi vállalat épülete egy domb tetején áll, vagyis rendkívüli mértékben ki van téve az erős napsugárzásnak. Azt a megoldást találták ki, hogy a déli és a nyugati oldalát fa árnyékolók borítják.

Indiában a Punjab Kesari központi épületének homlokzata érdekesen ötvözi a hagyományos és a modern építészeti elveket.

A globális felmelegedésnek jobban ellenálló épületeken tehát másfajta homlokzatokat fogunk látni, mindinkább háttérbe szorul a csillogó üveg – és ez kellemesebb lesz nemcsak nekünk, hanem a pénztárcánknak is.

(A 365reblog.hucikke nyomán, képek is onnan.)

Oszd meg te is