Aktív-, passzív-, öko- és hagyományos házak. Vajon Ön melyikben lakik?

Mi a különbség ezek között? Melyik védi legjobban a bolygónkat? És melyik a pénztárcánkat? Mennyibe kerül őket felépíteni? Ebben a cikkben minden kérdésre megadjuk a választ.

A környezettudatos építkezés ma már jóval több, mint egy hirtelen ötletből jött hóbort. A környezetünk védelme mellett ráadásul a kifejezés összekapcsolódott egy másik fogalommal is: takarékosság. Azzal ugyanis, hogy az otthonunk fenntartásához szükséges energiát már nem kizárólag különféle erőművek állítják elő, rengeteg pénzt is spórolunk a környezetünk megóvása mellett.

Ha előre tekintünk úgy 100 évet az időben, akkor nem nehéz megjósolni, hogy a fejlett civilizáció tele lesz aktív-, passzív- és ökoházakkal. A Föld energiakincsei ugyanis kifogyóban, a megoldást pedig az alternatív energiaforrásoktól remélhetjük. De pontosan mik is ezek az alternatívák? Nézzük sorjában…

Mi az a passzívház? 

A passzív- és az aktívházak működését úgy értjük meg a legjobban, ha összehasonlítjuk őket egymással. Mindkettő védi a környezetünket és a pénztárcánkat is, csak kicsit máshogy.

A passzívházak kevés energiát igényelnek. A fűtésnél, illetve hűtésnél úgy takarítanak energiát és pénzt, hogy kizárólag a frissítéshez szükséges levegőt fűtik, illetve hűtik az évszaknak megfelelően. Ráadásul a szellőzéshez nincs szükség az ablakok kitárásához, hiszen a légcserét egy olyan szellőző berendezés biztosítja, amely elszívja a ház elhasznált levegőjét, és helyére frisset áramoltat a helyiségekbe. 

Mivel egy passzívház nem rendelkezik hagyományos fűtési rendszerrel, és a ház belső terét a lakók, a berendezések, illetve a nyári és téli napsugarak melegítik fel, így árnyékos helyre, illetve szélcsatornába nem építhető passzívház. 

Mi az az aktívház?

Míg egy passzívház csak a ház energiaszükségletét állítja elő, addig egy aktívház több energiát termel, mint amennyit felhasznál. Egy aktívház már használ olyan környezetkímélő, de energiatermelő megoldásokat, mint például a napelemek. A túltermelt energiát pedig az áramszolgáltató vagy a környéken élő fogyasztók hálózatába továbbítja. 

Mi az az ökoház?

Egy ökoház még ennél is továbbmegy. Ha ugyanis a házak ökológiai lábnyomát vizsgáljuk, akkor az ökoházaké messze a legkisebb. További jó hír, hogy egy ökoház előállítás olcsóbb, mint a hagyományos, égetett téglából készült házaké. Az ökoházak könnyű acélszerkezete ugyanis harmincszor nyom kevesebbet, mint a hagyományos téglából vagy betonból készült házak súlya.

Az ökoházak minden egyes eleme újrafelhasználható, de ami ennél is fontosabb, hogy felfűtése harmad annyiba kerül, mint egy hagyományos házé. Egy ökoház felfűtését napkollektor, hőszivattyú, illetve a szél energiája látja el. Emellett pedig még esővízgyűjtő és számos hasonszőrű környezetkímélő megoldást alkalmaznak. 

Hazánkban jelenleg a hagyományos házak és lakások vannak túlsúlyban, őket a passzív- és aktívházak követik, végül a sort az ökoházak zárják. Hamarosan azonban jó eséllyel a legtöbb ház ökoház technológiával épül majd, és látja el energiával az ottélőket. Támogatva ezzel a családok pénztárcáját, valamint földünket is. 

Oszd meg te is