Tépőzáras, fából van és tégla – mi az?

Forradalmasíthatja a könnyűszerkezetes építkezést ez az újdonság, amit úgy hívnak: GTCLB. Megmutatjuk, mit takar ez az 5 betű, ami nemcsak környezetbarát, hanem a hő- és hangszigetelő képessége is rendkívül jó, és még olcsó is!

A GTCLB egy falazóelem, amely ugyanúgy néz ki, mint a beton falazóblokk, csakhogy környezetbarát, mert egyrészt fenntartható erdőgazdálkodásból származó rétegragasztott fapanelből (CLT) van, másrészt mivel sokkal könnyebb a betonnál, csekélyebb alapozás szükséges hozzá, ami megint spórol a környezetszennyező gyártású cementtel – na és a pénzzel. 

Az összeszerelése pedig olyan egyszerű, mintha legóznánk, mert acél tépőzárral rögzíthető a másik elemhez. Ezzel a szakmunka jelentős részét is kiváltja, tehát tovább csökken az építési költség.

A GTCLM rövidítés jelentése: Grip Timber Cross Laminate Block, amiből a grip a Grip Metal nevű acél tépőzárat takarja, amely a Nucap Technologies fejlesztése, a timber cross laminate a rétegragasztott fát jelenti.

A fának köszönhetően a GTCLM-blokk hő- és hangszigetelő képessége rendkívül jó. A fa-falazóelem üregeiben futhatnak a vezetékek és a csőrendszer, illetve akár nem fix hőszigetelő anyaggal is ki lehet tölteni, mint amilyen például a befújt cellulózpehely. Amennyiben az épületre nincs tovább szükség, a falazóelemek szétszedhetők, és máshol, más célra újból összeállíthatók. 

Az újszerű falazóelemből egy mobilkórházat terveznek először felépíteni. A mobilkórház tervezője, Tye Farrow kanadai építész a falazóelemet ajánlja még gyorsan felépítendő lakóház-bővítéshez is, a tégla főépület toldásaként, például ha idős szülő gondozását kell megoldani, vagy válás után hazaköltözne a felnőtt gyerek.  (Forrás: 365.reblog.hu)

Oszd meg te is