Az egyik oldalon bemegy a szemét, a másikon kijön a hidegburkolat

Minden egyes nap több mint 100 millió műanyag palackot dobunk ki. Mihez kezdjünk ezzel a rengeteg hulladékkal? Egy tajvani találmány lehetővé teszi, hogy a hulladék műanyagból és szövetből mosás, aprítás, olvasztás és formázás után hidegburkolat készüljön.

A napelemes feldolgozó üzem 50 kg hulladékot dolgoz fel óránként. A hulladékból tartós és sokoldalúan felhasználható építőanyag lesz, ami egyaránt alkalmas beltéri és kültéri felhasználásra. Hidegburkolatként és kiegészítő szigetelésként is egyaránt hasznosítható.

Hogy néz ki a hulladékból készült hidegburkolat?

Az üzemből kikerülő burkolólapok hatszögűek, eddig háromféle dizájnnal készültek. Az alaptípust 2017-ben mutatták be Kelet-Ázsiában, Shanghaiban és Pekingben. Még ugyanebben az évben Európában is bemutatkozott a szemétből gyártott ujjlenyomat mintázatú csempe: 2017-ben a Londoni Dizájn Fesztiválon, majd egy évvel később a Milánói Dizájn Héten. A csillagmintázatú csempét a 2017-es Milánói Dizájn Héten ismerhette meg a nagyközönség.

A nagyvárosokban könnyű megoldani az alapanyagként használt hulladék begyűjtését, viszont ez az okos találmány erre is megoldást kínál. A csempegyártó kisüzem felpakolható egy kamionra, ami ott teszi le, ahol épp szükség van rá. Mivel kizárólag zöld energiát használ, nincs szüksége külső erőforrásra, kizárólag napfényre.

Maga a feldolgozási folyamat a következő: az első fázisban egy aprító apró darabokra vágja szét a hulladékot, hogy annak mosása és feldolgozása hatékonyabb legyen. Mosással eltávolítják a szennyeződéseket, majd szárítják a pelyheket, hogy a végtermék minél magasabb minőségű legyen. A száraz pelyhek a fröccsöntőgépbe kerülnek, ahol az olvadékot a fröccsöntőszerszámba injektálják. A teljes folyamat úgy van megtervezve, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyoma, egyrészt kizárólag napenergiát használnak a feldolgozáshoz és gyártáshoz, másrészt a hulladék mosásához használt vizet újrahasznosítják.

Miért jó hulladékból készíteni a hidegburkolatot?

Két hatalmas haszna van:

  1. Az alapanyag ingyenes, a technológia kizárólag zöld energiára épül.
  2. Hulladékból készül, ami gyakorlatilag korlátlanul áll a rendelkezésünkre. Ennek a hulladéknak a szállításáról, tárolásáról már nem kell gondoskodni.

Ön használná ezeket a nyers hatású, földszínű, természetes hatású csempéket az otthonában? A tudatos környezetvédelem és a fenntartható fejlődés az építkezések, felújítások során is egyre fontosabb szemponttá válik. Mit tehet Ön azért, hogy tartósan egészséges otthont teremtsen a családjának, de még az unokáinak is? Olvassa el ingyenes zöld e-bookunkat>>

Oszd meg te is